RSS
 

Powrót z Marsa na ukochaną Ziemię

22 lis

Zbyt długo zajęłoby mi tłumaczenie się z kilkumiesięcznego milczenia. I tak byście nie uwierzyli… Za najbardziej prawdopodobne proszę przyjąć, że porwali mnie Marsjanie, a u nich Internet przez cały czas porwania był zepsuty. Sami więc rozumiecie, że pisać bloga nie było jak.

Marsjanie zwrócili mnie jednak na łono rodziny natychmiast, kiedy ich tajne służby przesłuchały nagranie z ostatniej, czyli październikowej, sesji Rady Miejskiej w Goleniowie. W jej trakcie zaś (wprawdzie boczkiem do mikrofonu, żeby się nie wgrało „do protokołu”) Przewodniczący Łukasz Mituła miejsce, które okupuję wraz z kolegami Czesławem Majdakiem, Krzysztofem Zajko i (czasami) Andrzejem Wojciechowskim, nazwał „ławą toksycznych radnych”. Dziwicie się więc, że Marsjanie oddali mnie ciupasem z powrotem? Oni wiedzą, jak trujący może być dla nich zwykły, przeciętny Ziemianin, choćby jak Przewodniczący Mituła. Czego w takim razie spodziewać się od ludzia niezwykłego, szczególnie toksycznego? Co najmniej zarazy na skalę ogólnoplanetarną, pandemii, która wytłukłaby do reszty i tak niezbyt liczny marsjański narodek! Co najmniej…

Porywają mnie Marsjanie Grafika: iffltd.tumbir.com

Porywają mnie Marsjanie
Grafika: iffltd.tumbir.com

Wciąż nie chcecie uwierzyć w tych Marsjan? A ja nawet fotkę mam, jak mnie porywali. To właśnie ta. Nie jestem podobny? Bo oni potrafią zmienić każdy obraz, żeby później nikt nie chciał delikwentowi ufać, że tak naprawdę było. Dalej nie wierzycie? Że jak mogłem być na sesji, kiedy twierdzę, że wcześniej mnie porwali? A co wy wiecie o Marsjanach? Jakie oni potrafią sztuczki wyrabiać z czasem, z portalami międzywymiarowymi, jak zakrzywiają czasoprzestrzeń, jak ludziom w głowach mieszają…! No, prawie jak Przewodniczący Mituła!

Więc na tej XXV sesji, trochę porwany, a trochę siedzący w „toksycznej ławie” 26 października 2016 r., przedstawiłem Panu Burmistrzowi Krupowiczowi kilka pytań, a wśród nich to jedno, o którym będzie dziś. Działo się to w punkcie „Interpelacje i wnioski radnych”, czyli pod sam koniec długiej sesji, kiedy jak zwykle utyskiwań radnych wysłuchują już tylko śpiące po kątach sali pająki. Stąd przytoczę swoje zapytanie w całości, bo raczej jego treści Państwo nie znacie. Całej sesji też przecież nie znacie, skoro w jedynym pisanym medium naszego powiatu nie ukazało się na jej temat ani jedno słowo. Otóż powiedziałem wtedy tak:

„3. Z „Gazety Goleniowskiej” pochodzą informacje odnośnie planów fizycznej likwidacji Gimnazjum nr 1 przy ul. Kilińskiego w Goleniowie. Szkoda, że tylko tą drogą można się czegoś dowiedzieć o zamiarach Burmistrza w sprawach tak istotnych w skali życia naszego miasta. Uważam, że zanim padną konkretne zapowiedzi działań, powinny one zostać omówione na forum Rady Miejskiej. Szczególnie zaś w trakcie prac merytorycznych komisji. Proszę o przedstawienie szczegółów niniejszego planu.”

Jeszcze parę słów dołożyłem, żeby trochę dojaśnić, o co mi chodzi. Niestety nie mogę dosłownie zacytować, bo protokołu z sesji jeszcze nie ma.  Zresztą, nic istotnego, tyle tylko, żeby było wiadomo, że interesuje mnie zaprzestanie istnienia szkoły w tym budynku, w którym od dziesiątek lat ona działa w różnej szacie organizacyjnej. Bo przecież o likwidacji gimnazjum jako typu szkoły w Polsce to nawet siedząc na Marsie nasłuchałem się aż nadto.

Pewnie zbyt duże niedoinformowanie okazałem tym zapytaniem, ale naprawdę niczego o planach Burmistrza, poza plotkami, na Marsie dowiedzieć się nie mogłem. Bezcenna „Goleniowska” dochodzi tam rzadko, zaś Internet, jak już mówiłem, był zepsuty. Musi i tak niczego konkretnego nie było w tej sprawie, bo gdyby znane były fakty, nie byłoby komu plotkować. A plotki były, i to nawet na Marsie.

Odpowiedzi udzielił mi sam Burmistrz Krupowicz. Nawet nie wiecie, jaki to zaszczyt pić wodę prawdy z jej samego najważniejszego źródła. Dostępuję tego szczęścia nadzwyczaj rzadko, gdyż zwykle muszą mi wystarczyć zastępcze odpowiedzi Zastępców pana Burmistrza. Cóż mi zatem burmistrz powiedział? Otóż to:

Odpowiedź na interpelację

Przypadkowo zupełnie, głównie z powodu tego wspomnianego porwania, odpowiedź dotarła do mych rąk po dłuższym czasie, właśnie w poniedziałek 21 listopada. Wziąłem ją z półki w Biurze Rady Miejskiej, siadłem w domu przy herbatce, i sobie przeczytałem. Bardzo się ucieszyłem, że te plotki okazały się tylko plotkami. Nawet zacząłem przypuszczać, że to Marsjanie chcieli załamać moje morale fałszywymi doniesieniami z rodzinnego Goleniowa. A okazuje się, że to tylko zmyłka. Burmistrz Gimnazjum nie likwiduje, a jego pracownicy dalej siedzą i głęboko analizują. Tak samo było już pół roku wcześniej, kiedyśmy się na posiedzeniach komisji Rady dopytywali o reformatorskie zamierzenia naszego rządu. Jak mówiono wtedy: musimy czekać, aż się coś wyjaśni.

Zastanowiło mnie tylko, że przecież to gimnazjum, jak wszystkie w Polsce, i tak ma być zlikwidowane. A plotki, które krążyły, mówiły o fizycznej likwidacji działalności szkoły (jakiejkolwiek) w budynku przy ul. Kilińskiego. O to przecież mi chodziło, kiedy zadawałem pytanie, a nawet je dojaśniałem. – A tam, wydziwiasz! Dostałeś jasną, prostą odpowiedź, z najważniejszego źródła, a szukasz drugiego dna – tak sobie pomyślałem. Dla odprężenia zapuściłem Internet, a tam w jednym z ulubionych miejsc przeczytałem sobie to:

Wpis z profilu Burmistrza Roberta Krupowicza o likwidacji Gimnazjum nr 1 w Goleniowie

Wpis z profilu Burmistrza Roberta Krupowicza o likwidacji Gimnazjum nr 1 w Goleniowie

Zrobili mu Marsjanie z gęby cholewę Grafika: Ireneusz Zygmański

Zrobili mu Marsjanie z gęby cholewę
Grafika: Ireneusz Zygmański

Nie mylicie się, to profil fejsbukowy Pana Burmistrza Krupowicza. Wprawdzie mi trochę prawą stronę obcięło, ale jak klikniecie na fotkę, ukaże się w całej okazałości. I tam właśnie w poniedziałek 21 listopada napisał tak PBK (Pan Burmistrz Krupowicz) o temacie, o który pytałem w swojej interpelacji. W tej chwili siedzę nadal z rozdziawioną ze zdziwienia gębą, patrząc raz na kartkę z burmistrzowską odpowiedzią dla mnie, a raz na jego fejsbusiowy profil z pokazanym wyżej wpisem. I naprawdę już nie wiem, czy to mnie Marsjanie porwali i przerobili na piękną brunetkę, czy to jednak nie porwali PBK, żeby mu przerobić gębę na cholewę…

 
Komentarze (5)

Napisane przez w kategorii Nowe felietony

 

Tags: ,

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~adek

  22 listopada 2016 o 19:33

  Czy to znaczy ,że nie będzie Centrum Kultury przy dworcu kolejowym? Jeżeli tak to znaczy, że za projekty Centrum Przesiadkowo-Kulturalnego w okolicy dworca PBK zapłaci lub zapłacił z naszych podatków i będą ładnie wyglądały na półce w archiwum. Teraz jeszcze trzeba będzie zapłacić za projekt adaptacji budynku szkoły na Centrum i projekt sali widowiskowej. Najłatwiej się wydaje cudze pieniądze

   
 2. ~KZG

  22 listopada 2016 o 20:36

  Szanowny Panie Radny, może Pana oświecę i nakieruję na przyszłość jak zadawać pytania w interpelacjach. Wypracowałem to już dokładnie w kontaktach z burmistrzem ;) Grunt to precyzja. Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ na tak sformułowane pytania odpowiedziałbym tak samo – nie planuje się likwidacji Gimnazjum nr 1 w Goleniowie. Dlaczego? Bo brak podstawy prawnej do likwidacji :)
  Przypomnę tylko, że projekt uchwały to regulującej dopiero wpłynął do Sejmu. Teraz Pan rozumie skąd taka odpowiedź? Dla mnie była oczywista, gdy już przeczytałem o co Pan pytał.

  Rozpoczęła się debata teraz o szkole, a powinna właśnie o Centrum Kultury. Skąd ta nagła zmiana pomysłu na lokalizację? Projekt CK przy dworcu forsowany był od dawna, także w nowym projekcie wyłonionym droga przetargu. Projekt ten nie jest bez wad, ale miejsce skąpe, bo skąpe na CK przeznaczono i nawet poczyniono w projekcie pewne kreski właśnie pod to przyszłe Centrum Kultury. Projekt dworca powstawał z myślą o przyszłościowym CK w tym miejscu a teraz się ogłasza, że może jednak CK gdzieś indziej. Ok, tylko co na to architekci, co na to koncept z dworcem? Co zamiast CK w tym miejscu – trawa czy jednak jakiś budynek z inną funkcją?
  Kto wiedział to wiedział, że przymiarki do wyprowadzki CK z okolic dworcowych są czynione. Mnie od początku oferty przetargowej nie leżał ten pomysł, a gdy okazało się jasnym jak to będzie na planach wyglądać, było jasne, że to się komunikacyjnie nie trzyma całości (asfaltowa pustynia i małe CK w przyszłości; z dużym dworcem+Straż Miejska w dworcu). Miejsc parkingowych mało, brak realizacji pomysłu parkingu podziemnego – największy błąd. Teraz pomysł na coś zupełnie innego. Szkoda, że nie poszło to w stronę wizji którą przedstawili Austriacy w pracy konkursowej, po niewielkich zmianach można było to zgrabnie zorganizować.

  Dużo się działo ostatnimi czasy, cieszę się, że Marsjanie puścili i czekam na wpis dotyczący Statutu Gminy Goleniów, bo z przyjemnością z Panem na ten temat porozmawiam.

   
 3. ~Max

  22 listopada 2016 o 22:12

  Dobrze że wróciłeś z Marsa?

   
 4. ~Arek

  22 grudnia 2016 o 13:43

  Nie jestem pewien, ale prawdopodobnie do końca nie było wiadomo, czy pani minister jednak się nie cofnie w swoich pseudoreformatorskich poczynaniach. Można mieć pretensje do burmistrza o różne sprawy, ale w tym przypadku, on tak samo biernie przygląda się sytuacji, jak my. Cóż począć, wybraliśmy sobie PISsss….

   
 5. ~m

  7 stycznia 2017 o 19:26

  no.w koncu i zycze zdrowia nie tylko do konca kadencji bo czytac lubie kolegi bloga